Samochód zastępczy z OC sprawcy – wszystko, co warto wiedzieć

Kolizja na drodze nigdy nie jest niczym przyjemnym i doskonale wiedzą o tym wszyscy, którzy kiedykolwiek brali w niej udział. Pół biedy, jeżeli dojdzie jedynie do niewielkiego stłuczenia, które nie będzie kosztowało nas wiele – wtedy najemy się tylko stresu. Gorzej jednak w sytuacji, gdy uszkodzenie pojazdu jest poważniejsze. To prowadzi do większego kosztu i konieczności rozejrzenia się za rozwiązaniem tej trudnej sytuacji. W przypadku, gdy za uszkodzenie Twojego samochodu odpowiada inny uczestnik ruchu drogowego, masz alternatywę, którą oferuje również nasza warszawska wypożyczalnia samochodów dostawczych – jest nią wynajem samochodów dostawczych z OC sprawcy wypadku. Na czym to polega?

Podstawy wynajmu auta z OC sprawcy

Najważniejszą informacją, którą trzeba podać na samym początku jest to, że wynajem samochodu dostawczego z OC sprawcy przysługuje każdemu, kto uległ wypadkowi w wyniku którego doszło do uszkodzenia pojazdu (z winy osoby trzeciej). Oczywiście jest to wynajem bezpłatny dla osoby poszkodowanej i trwa do czasu naprawienia szkód w samochodzie albo zakupu nowego auta / wypłaty odszkodowania. Jest to opcja szczególnie atrakcyjna i wręcz nieodzowna szczególnie dla tych osób, dla których samochód dostawczy jest narzędziem pracy i jeżdżą nim codziennie w celach zawodowych. Nie musisz przesiadać się na tramwaj czy autobus!

Jako wypożyczalnia samochodów dostawczych działająca na terenie Warszawy i oferująca wynajem aut z OC sprawcy, pragniemy przybliżyć najważniejsze kwestie związane z procedurami. Bez wątpienia należą do nich:

 • Brak możliwości korzystania z pojazdu a szkoda majątkowa

Wiele osób poszkodowanych w wypadku zastanawia się dlaczego nie otrzymuje gotówki na wynajem, a jedynie możliwość wynajmu samochodu z wypożyczalni (wszelkie kwestie związane z opłacaniem wynajmu obejmują ubezpieczyciela i odbywają się w formie bezgotówkowej). Okazuje się bowiem, że brak możliwości korzystania z samochodu nie jest uznawany za szkodę majątkową, w związku z czym jako poszkodowany nie masz prawa domagać się pieniędzy, ale usługi wynajmu.

Co więcej – wynajem obejmuje wyłącznie pojazdy o podobnej klasie, w związku z czym nie dochodzi do sytuacji, w której luksusowy samochód dostawczy zastępuje się o wiele starszym i o dużo gorszych parametrach (i odwrotnie!). Ponadto ubiegać się o wynajem auta dostawczego z OC sprawcy możesz jedynie wtedy, gdy jest to uzasadnione ekonomicznie, a więc wtedy, gdy rzeczywiście potrzebujesz samochodu, by realizować cele zawodowe.

warto wiedzieć!

 • Zwrot kosztów wynajmu a posiadanie innego pojazdu

Bardzo ważna sprawa, o której wiele osób zapomina, a która jest fundamentalna jeżeli chodzi o możliwość wynajmu. Otóż nie możesz ubiegać się o samochód zastępczy w sytuacji, gdy posiadasz inny samochód, mogący pełnić rolę zastępczego na czas naprawy lub oczekiwania na odszkodowanie. Na szczęście w taki sposób nie są rozpatrywane środki komunikacji miejskiej i w żadnym stopniu nie stanowią one alternatywy dla pojazdu, w tym wynajmowanego samochodu dostawczego.

 • Kontrowersyjny czas najmu

Jako wynajmujący musisz wiedzieć, że celem ubezpieczyciela będzie w wielu przypadków maksymalne skrócenie okresu wynajmu. Warto więc zbierać dowody na umyślne działanie ubezpieczyciela, do których należeć mogą dokumenty (kosztorysy naprawy akceptowane w dużo późniejszym niż zakładano czasie), a nawet sama data wypłaty odszkodowania. Jako poszkodowany masz swoje prawa i nie powinieneś bać się o nie walczyć! Nasza warszawska wypożyczalnia samochodów dostawczych zrobi wszystko, aby Cię wesprzeć!

okres korzystania z samochodu zastępczego

Kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo odmówić?

Poza sytuacją, w której posiadasz inny samochód, mogący pełnić rolę auta zastępczego, są również inne, kiedy ubezpieczyciel może odmówić. Mowa o:

 • sytuacji, w której samochód nie jest Ci potrzebny na co dzień i w celach zarobkowych albo kiedy użytkujesz go sporadycznie,
 • masz na celu wynajęcie samochodu droższego / z wyższej klasy / lepszego pod względem parametrów technicznych niż Twój uszkodzony samochód.

Pomoc naszej wypożyczalni samochodów dostawczych

Jako specjaliści w zakresie wynajmu samochodów dostawczych, jesteśmy w stanie zapewnić Ci kompleksową pomoc i dać możliwość poradzenia sobie z wszelkiego rodzaju formalnościami, a także w kontaktach z ubezpieczycielem – niezależnie od tego, z jaką firmą będziemy musieli się skontaktować. Wystarczy tylko, że zgłosisz się do nas i przedstawisz swój problem, a my zajmiemy się resztą. Oczywiście wraz z tym wszystkim zajmujemy się również wszelkiego rodzaju należnościami z tytułu najmu, które rozliczane są z ubezpieczycielem bezgotówkowo. Podstawimy samochód prosto do warsztatu, dzięki czemu jako nasz klient, ruszysz w drogę natychmiast i nie stracisz zbędnego czasu, a co za tym idzie również pieniędzy.

Nasza warszawska wypożyczalnia samochodów dostawczych posiada w swojej ofercie dużą liczbę modeli pojazdów, dzięki czemu z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie możliwe znalezienie adekwatnego samochodu dla Ciebie, który spełni Twoje oczekiwania w codziennych działaniach. Udostępniamy nie tylko samochody dostawcze, ale również busy – więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej wypożyczalni.

Wiedza w pigułce

W poniższych punktach zamieściliśmy wszystko to, co najważniejsze w kwestii wynajmu aut dostawczych z OC sprawcy wypadku – potraktuj to jako małą ściągę, która może posłużyć Ci w razie nieprzyjemnej sytuacji na drodze.

 1. Niemal zawsze, kiedy jesteś ofiarą w wypadku i zostało uszkodzone Twoje auto, masz prawo skorzystać z samochodu zastępczego z OC sprawcy!
 2. Do wyjątków należą sytuacje, w których posiadasz inny samochód, mogący pełnić rolę zastępczego, nie potrzebujesz samochodu na co dzień albo chcesz wynająć droższy samochód – wtedy nie skorzystasz z możliwości wynajęcia pojazdu z OC sprawcy.
 3. Czas wynajmu samochodu zastępczego trwa od momentu powstania szkody, do czasu jej wyeliminowania.
 4. Masz prawo wynająć samochód dostawczy z OC sprawcy, ale nie możesz żądać wypłaty pieniędzy przeznaczonych na ten cel.
 5. Wynajmowany pojazd zastępczy powinien być tej samej klasy co Twój uszkodzony w kolizji samochód.
 6. Wynająć auto zastępcze możesz zarówno w przypadku szkody całkowitej, jak również całościowej (wtedy wynajem trwa do czasu uzyskania odszkodowania albo zakupu nowego pojazdu).
 7. Nasza warszawska wypożyczalnia samochodów dostawczych zapewni Ci pełne wsparcie w zakresie wynajmu samochodu zastępczego z OC – oddamy do Twojej dyspozycji odpowiedni pojazd, zajmiemy się formalnościami oraz uzyskaniem należności od ubezpieczyciela.

 

Masz pytania? Zadzwoń – chętnie rozjaśnimy Ci wszelkie kwestie związane z wynajmem samochodów dostawczych z OC sprawcy!